Sports

Sports

Subject Cordinators

  • ▪️ Rector - Rev. Fr. Sudath Gunetileke
  • ▪️ Vice Rector - Rev. Fr. Samith Rangana
  • ▪️ Prefect of Games - Rev. Fr. Isira Jayasuriya
  • ▪️ Asst. Prefect of Games - Rev. Fr. Rajith Edirisinghe
  • ▪️ Sports Coordinator - Mr. Kalpa Chathuranga
  • ▪️ Asst. Sports Co-ordinator - Mrs. Anoma Pathirana
  • ▪️ Athletics - Mrs. Primrose Neris
  • ▪️ Cricket Under 17 & 19 – Mr. Dinesh Tharaka
  • ▪️ Cricket Under 13 &15 – Mr. Dinesh Tharaka
  • ▪️ Cricket Academy – Mr. Kalpa Chathuranga
  • ▪️ Volleyball – Mr. Chamil Rushan / Mrs. Deshani Peiris
  • ▪️ Chess – Mrs. B. Asvini / Mrs. Malsha Nilukshi
  • ▪️ Basketball (Academy) – Mr. Kalpa Chathuranga
  • ▪️ Basketball (Teams) – Mr. Kalpa Chathuranga
  • ▪️ Netball – Mrs. Anoma Pathirana / Mrs. Hasara Menaka / Miss Shauni Sakunthala
  • ▪️ Football – Mr. Dulaj Muthukudaarachchi
  • ▪️ Karate – Mr. Rasika Perera / Mr. Nimesh Chathuranga
  • ▪️ Badminton – Mrs. Geethani Kulathunga
  • ▪️ Swimming – Mrs. Nishali Dilhara / Miss Dushara Hettiarachchi/ Miss Chamodi Nileshini

House Masters and Mistresses

  • ▪️ Anthony House (Upper School) – Mr. Jude Fernando / Mrs. Milanthi Fernando
  • ▪️ Kingsley House (Upper School) – Mr. Lalan Peiris / Mrs. Melon Fonseka
  • ▪️ Sebastian House (Upper School) - Mr. Dulaj Muthukudaarachchi / Mrs. Berny Fernando
  • ▪️ Anthony House (Primary School) – Mrs. Malsha Nilukshi / Miss Chamodi Nileshini
  • ▪️ Kingsley House (Primary School) – Mrs. Deshani Peiris / Miss Vihangi Divyanjalee
  • ▪️ Sebastian House (Primary School) – Mrs. Niroshani Perera / Miss Chrishani Fernando

Coaches of the College

  • ▪️ Athletic Coach – Mr. Amal Perera
  • ▪️ Throwing Coach – Mr. Dananjaya Chandrasiri
  • ▪️ Cricket – Mr. Ranesh Nishan (Under 13 & 15) / Mr. Niranjan Paramanadan & Mr. Dinesh Tharaka (Under 17, 19)
  • ▪️ Volleyball – Mr. Samansiri Senevirathne / Mr. Dushan Buddhadarshana / Mrs. Iroshi Fernando
  • ▪️ Chess – Mr. Sanoja Perera / Mr. Shenon Randika
  • ▪️ Basketball – Mr. Subash Angelo (Basketball Academy)
  • ▪️ Netball – Mr. Chinthaka Nuwan / Mrs. Anoma Pathirana
  • ▪️ Karate – Mr. Soba Subasinghe
  • ▪️ Foot Ball – Mr. Anton Jude Fernando
  • ▪️ Badminton – Mr. Asanga Rohan
  • ▪️ Swimming – Mr. Champika Wijesiri / Miss Dinithi Tharusha / Mrs. Sandamali Perera
  • ▪️ Scouting – Mr. Rasith Wasantha/ Mr. Chamara Sandaruwan